Czech-Japanese Association
CZ JP EN

Hrdinná samurajka padla v boji

Zemřela Věra Čáslavská.

Česko-japonská společnost ztratila svou charismatickou čestnou předsedkyni, naše srdce mimořádně blízkého a vnímavého člověka, miliony lidí po celém světě svou ikonu.

V česko-japonských vztazích byl „fenomén Čáslavská“ zcela ojedinělým úkazem. Bez ohledu na prostocviky režimu a libost či nelibost politických reprezentací, působila Věra více než 50 let jako spolehlivý svorník. V očích a hlavně srdcích Japonců byla živoucím důkazem toho, že Čechy nemožno nemilovat, neobdivovat, nefandit jim. Od tokijské olympiády až dodnes. Nejen svými výkony a svým šarmem, ale zejména svou povahou a svým životem, kterým podávala jasné svědectví celému světu.

Věra pevně věřila, že kdysi byla samurajkou, věděla, jaký závazek z toho plyne – a samurajským mečem se ani dnes nepyšnila jen tak pro nic za nic.

Fenomenální sportovkyně tělem i duší, ale i bojovnice za pravdu a spravedlnost šla s nasazením celého svého života i do zdánlivě beznadějných bitev. Nejinak tomu bylo i v té poslední – s rakovinou slinivky. Vzdorovala hrdě a pokud to jen trochu šlo vždy i s úsměvem navzdory bolesti, její odhodlání, vůle a radost z každého okamžiku byly lekcí a vzpruhou pro všechny malověrné. Jsem přesvědčen, že i Smrt před ní musela smeknout.

Robin Š. Heřman

Rozloučení s Věrou Čáslavskou proběhlo v pondělí 12. září v Národním divadle.